Soğutma Grupları Split Soğutma Grupları Merkezi Soğutma Grupları Monoblok Soğutma Grupları Soğutma Grubu İklimlendirme


SOĞUTMA GRUBU ÇEŞİTLERİ

Chiller gruplarını farklı özelliklerine göre gruplandırmak mümkündür, ancak en belirleyici ayrım ısı atılan kaynağın ne olduğudur. Eğer ısı havaya atılıyorsa hava kaynaklı soğutma grubu, suya atılıyorsa su kaynaklı soğutma grubu olarak çeşitlendirebiliriz. Bunun haricinde kompresörün hermetikyada yarı hermetik oluşuna, kullanılan soğutucu akışkanın özelliğine, ısı değiştirici tipine göre de cihazlar farklılaştırılabilir.

HAVA KAYNAKLI SOĞUTMA GRUBU

Bu tip soğutma grubu üzerinde fanlar olan kondanser bataryalarına sahiptirler. Kompresörde sıkıştırılmış ve yüksek sıcaklıkta gaz halindeki soğutucu akışkan kondansere gönderilir. Fanlar yardımı ile batarya yüzeyinde hava akışı sağlanarak ısı transferi gerçekleşir. Böylece gaz üzerindeki ısı havaya iletilmiş olur ve bu tip chillerler hava soğutmalı olarak adlandırılır.

Hava Kaynaklı Soğutma Grubu

SU SOĞUTMALI SOĞUTMA GRUBU

Çalışma prensibi olarak hava kaynaklı soğutma grubu ile çok website farkları yoktur. Gazı soğutmak için hava soğutmalı bataryalar yerine su kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değiştiriciler kullanılır. Buradaki su kaynağı doğal nehir yada göl gibi sonsuz bir kaynak olabilir ancak böyle bir ortamı bulmak çoğunlukla mümkün olmadığından su soğutmalı chiller grupları soğutma kuleleri ile birlikte verimli bir şekilde kullanılabilir.

Çetiner SoğutmaSoğutma Grupları Split Soğutma Grupları Merkezi Soğutma Grupları Monoblok Soğutma Grupları Soğutma Grubu İklimlendirme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *